Στόχοι του Σ.Ε.Π.

Συμβουλευτική & Επαγγελματικός Προσανατολισμός στην Ελλάδα - Σήμερα

Αρμόδια Υπουργεία
Α. Στις μέρες μας υπεύθυνος φορέας για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό στο χώρο της Εκπαίδευσης είναι το
Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων - ΥΠ.Ε.Π.Θ. - μέσω της Διεύθυνσης Συμβουλευτικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Εκπαιδευτικών Δραστηριοτήτων και μέσω του Τομέα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου - Π.Ι..
B. Στο χώρο της Απασχόλησης υπεύθυνος φορέας είναι το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, με κύριο εκφραστή τον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού - Ο.Α.Ε.Δ.

Τα Κοινοτικά Πλαίσια Στήριξης
Τα Κοινοτικά Πλαίσια Στήριξης (ΚΠΣ) είναι το αποτέλεσμα των διαπραγματεύσεων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τις αναπτυξιακές προτεραιότητες του κάθε κράτους μέλους.
Ως συνέχεια του Β΄ Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης για το χρονικό διάστημα 1994-1999, το
Γ΄ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης αποτελεί την κοινή αναπτυξιακή στρατηγική μεταξύ Ελλάδας και Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη χρονική περίοδο 2000-2006, η οποία στοχεύει στη σύγκλιση συστημάτων και επιπέδων μεταξύ της Ελλάδας και των υπόλοιπων κρατών μελών.
Μία από τις προτεραιότητες της στρατηγικής αυτής αποτελεί η ανάπτυξη του ανθρώπινου δυναμικού που αφορά στην εκπαίδευση και την απασχόληση. Η προτεραιότητα αυτή αποβλέπει στην αναβάθμιση του ανθρώπινου δυναμικού της χώρας μέσω της εκπαίδευσης, της αρχικής και συνεχούς επαγγελματικής κατάρτισης και της επιμόρφωσης ώστε στη συνέχεια να στηρίξει την αναπτυξιακή προσπάθεια.
Σε αυτό το πλαίσιο έχουν σχεδιαστεί και υλοποιούνται συγκεκριμένα Επιχειρησιακά Προγράμματα και Κοινοτικές Πρωτοβουλίες όπου εντάσσονται μεταξύ άλλων και δράσεις Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

Τα Επιχειρησιακά Προγράμματα
Στα Επιχειρησιακά Προγράμματα για την ανάπτυξη του ανθρώπινου δυναμικού εντάσσονται χρηματοδοτικά και οργανωτικά αρκετές από τις ενέργειες για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό στη χώρα μας.
α) Στην εκπαίδευση και στο Υπουργείο Παιδείας, στο Β΄ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης (1994-1999) υπήρχε το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα: "Εκπαίδευση Αρχική Επαγγελματική Κατάρτιση Ι".
Στο Γ΄ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης υπάρχει το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα:
"Εκπαίδευση Αρχική Επαγγελματική Κατάρτιση ΙΙ" - ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ . Σε αυτό αναπτύσσεται ενέργεια με τίτλο: Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός, με στόχο την ποιοτική αναβάθμιση του Εκπαιδευτικού και Επαγγελματικού Προσανατολισμού.
β) Στην απασχόληση και στο Υπουργείο Εργασίας, στο Β΄ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης (1994-1999) υπήρχε το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα:
"Συνεχιζόμενη Κατάρτιση και Προώθηση της Απασχόλησης" και το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα: "Καταπολέμηση του Αποκλεισμού από την Αγορά Εργασίας" . Στο Γ΄ Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης υπάρχει το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα: "Απασχόληση και Επαγγελματική Κατάρτιση"
, στο οποίο εντάσσονται οι ενέργειες της Συμβουλευτικής και του Επαγγελματικού Προσανατολισμού στην Απασχόληση με τη μορφή ατομικής και ομαδικής προσέγγισης με στόχο την πρόληψη της ανεργίας. Η ίδια στήριξη με την ίδια μορφή παρέχεται στις Ειδικές Κοινωνικές Ομάδες (Ε.Κ.Ο.).

Οι Κοινοτικές Πρωτοβουλίες
Επίσης, ενέργειες Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού εντάσσονται στις Κοινοτικές Πρωτοβουλίες για τις οποίες αρμόδιος φορέας είναι το Υπουργείο Εργασίας.
Πρόκειται για επιχειρησιακά προγράμματα σε τομείς που παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και αποσκοπούν στην επίλυση προβλημάτων ή στην προώθηση δράσεων στις χώρες μέλη της Ε.Ε. προωθώντας συνεργασίες σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο. Για τη χρονική περίοδο 1994-1999, υλοποιήθηκε η πρωτοβουλία
ADAPT για την προσαρμογή του εργατικού δυναμικού και των συστημάτων παραγωγής στη βιομηχανική μεταβολή. Επίσης, υλοποιήθηκε η πρωτοβουλία Απασχόληση για την καταπολέμηση των διακρίσεων και ανισοτήτων σε σχέση με την αγορά εργασίας. Η κοινοτική πρωτοβουλία EQUAL επωφελούμενη από τα αποτελέσματα των δύο προηγούμενων εμπειριών, έχει σα στόχο να εξετάσει νέους τρόπους αντιμετώπισης των διακρίσεων και της ανισότητας που υφίστανται οι άνεργοι αλλά και οι εργαζόμενοι, για τη χρονική περίοδο 2000-2006.

Ο ρόλος του Ε.Κ.Ε.Π.
Το
Ε.Κ.Ε.Π. στοχεύει στην ενδυνάμωση της συνεργασίας των φορέων και των οργανισμών στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα που ασχολούνται με δραστηριότητες και πρωτοβουλίες Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Δίνει δε ιδιαίτερη έμφαση στη διάχυση της πληροφόρησης σε θέματα που αφορούν στην εκπαίδευση, την κατάρτιση και την απασχόληση στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Με τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Πληροφόρησης για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό - Euroguidance συμβάλλει στη σύγκλιση συστημάτων Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού με τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.